ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ

Basket League, Κολοσσός - ΑΕΚ 73-67: Άμυνα και τρίποντα έδωσαν τη νίκη

Σίγουρα δεν ήταν και το πιο ποιοτικό παιχνίδι. Σε καμία περίπτωση.

Εκατέρωθεν αστοχία και -σε γενικές γραμμές- κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία στο σκορ και να διατηρήσει το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Ένα διάστημα όπου ο Κολοσσός είχε μόλις 5/17 εντός παιδιάς, εκ των οποίων μόλις 1/10 τρίποντα! Την ίδια ώρα η ΑΕΚ είχε 4/12 σουτ αλλά είχε κλείσει την 1η περίοδο στο +5 (15-20).

Όχι ότι άλλαξε... δραματικά το σκηνικό του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτου. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς προσπάθησε από πλευράς ΑΕΚ ενώ ο Σταρκς ανέβαζε την απόδοσή του για λογαριασμό του Κολοσσού. Ουσιαστικά η 2η περίοδος στηρίχθηκε σε δύο διαστήματα. Αρχικά η ΑΕΚ με ένα 6-0 μετέτρεψε το 26-26 σε 32-26 και στη συνέχεια οι Ροδίτες πραγματοποίησαν επιμέρους 7-1 για το 33-33 του ημιχρόνου. Πάντως η εικόνα ήταν ίδια. Ο μεν Κολοσσός έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με 12/34 σουτ ενώ η ΑΕΚ είχε 8/26 παίρνοντας πόντο από τη γραμμή των 4.5 μέτρων με 13/16 βολές.

πηγή:protothema.gr